Wydział Katechetyczny

Ełckiej Kurii Diecezjalnej

Filtr
 • BŁOGOSŁAWIONY WINCENTY KADŁUBEK – MISTRZ KULTURY POLSKIEJ

  BŁOGOSŁAWIONY WINCENTY KADŁUBEK –  MISTRZ KULTURY POLSKIEJ”.

  II OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA DZIECI KLAS 4-6 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

   

  kadlubek

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Szanowni Państwo!

   

  Rok 2015 to rok jubileuszy. 800-lecie wprowadzenia zwyczaju palenia wiecznej lampki przy tabernakulum przez bł. Wincentego Kadłubka, 100-lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie. Dlatego imieniu swoim, Dyrekcji i nauczycieli, pragnę poinformować      o organizowanym przez nas konkursie związanym z życiem       i działalnością Mistrza Wincentego Kadłubka.

   

        Proszę gorąco o rozpropagowanie idei naszego konkursu      i zachęcenie uczniów do wzięcia w nim udziału.

   

         Do prośby dołączam regulamin konkursu, arkusz zgłoszeniowy oraz oświadczenie o oryginalnym charakterze pracy twórczej.

   

  Pozdrawiam

   

  Organizator  Konkursu

   

  o. Jakub Edward Zawadzki OCist.

   

          Katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie

 • Pielgrzymka Maturzystów 2014

  mbDrodzy Katecheci,

  Już 10 października kolejna pielgrzymka maturzystów do duchowej stolicy Polski – Jasnej Góry. Bardzo proszę, aby ten czas, wspólnie z młodzieżą,  przeżyć na medytacji, skupieniu i modlitwie. Zachęćmy uczniów do sakramentu pokuty, nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Proszę, abyśmy nie opuszczali spotkania z zaproszonym prelegentem. W tym roku Państwo Justyna i Piotr Kowalewscy podejmą zagadnienie miłości. Przygotowując się do tematu uświadomili sobie, że „być kochanym bezwarunkowo i za darmo przez rodziców, chłopaka, dziewczynę, męża, żonę, ... Boga! To najgłębsza tęsknota serca każdego człowieka na ziemi i to  decyduje o powodzeniu całego życia”.  Pan Piotr, to znany aktor i reżyser. Na jego spektaklach w Ełku sala zawsze jest wypełniona. Podczas jednego z sezonów sprzedano ponad 20 tys. biletów. Wielokrotnie pokazał, że problemy życiowe potrafi przedstawić w  ciekawej i dającej dużo do myślenia formie. Więcej o nim znajdziemy na folderze.

  Centralnym punktem pielgrzymki będzie uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim oraz uroczystej Mszy Świętej sprawowanej za wszystkich maturzystów przez J.E. Ks. Bp. Jerzego Mazura.

  Program rozpoczniemy o godz. 16.45 (Uczniowie z dekanatów ze wschodniej części diecezji, natomiast młodzież z zachodniej części diecezji tzw. warmińskiej, rozpoczyna swój program od 18.15 – oczywiście można uczestniczyć także z drugą  grupą) w auli o. Kordeckiego (vis-à-vis wejścia do Kaplicy Cudownego Obrazu) a zakończymy mszą św. około godz. 23.00.

  1. Bardzo proszę, aby w planie podróży uwzględnić 9 godzinny - obowiązkowy postój autokaru. Można przyjechać wcześniej i zwiedzić „skarby” Jasnej Góry.

  2. Zachęcam, aby każdy uczestnik zabrał ze sobą małą świecę, lub lampion, która będzie potrzebna podczas Drogi Krzyżowej.

  3. Ze względu na zimne wieczory proszę przypomnieć uczniom o ciepłych, najlepiej zimowych kurtkach i „małych” kanapkach. Sklepów spożywczych w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry nie ma, natomiast bar – herbaciarnia Claromontana będzie czynny przynajmniej do 19.00, a może i dłużej (obok parkingu autokarowego).

  4. Bardzo serdecznie proszę, aby wszyscy kapłani gorliwie posługiwali w konfesjonałach już po konferencji dla I grupy (w Kaplicy  i Wieczerniku proszę wymieniać się co jakiś czas).  Spowiadamy w Kaplicy Cudownego Obrazu - 6 konfesjonałów, Wieczerniku – 13,   Kaplicy Sakramentu Pokuty /znajduje się ona w dawnej Sali Maryjnej, usytuowanej tuż przy bramie wejściowej na Jasną Górę i na wprost wejścia do bazyliki - spowiadać tam będą także paulini) - oraz zwyczajem lat wcześniejszych na dziedzińcu Jasnej Góry. Proszę zabrać ze sobą fioletowe stuły

  5. „Pakiety maturzystów” zamawiamy w księgarni św. Jerzego w Ełku (tel. 87/ 621 68 37), odebrać je można w Ełku lub w Suwałkach w sklepie: „Ceremonia”, ul. Piłsudskiego 2, (obok kościoła św. Aleksandra, Tel. 503 641 622)

  6. Grupy pielgrzymkowe, które rezygnują z pakietów proszę o ofiarę na częściowe pokrycie kosztów pielgrzymki w kwocie 3 zł. od uczestnika.

  Wpłaty dokonujemy w Wydziale, Księgarni lub na konto:

  Ełcka Kuria Diecezjalna

  Pl. Katedralny 1

  19-300 Ełk

  Konto BGŻ SA O/EłK

  64 2030 0045 1110 0000 0075 2740

  z dopiskiem Pielgrzymka Maturzystów

   7. Proszę także odebrać program pielgrzymki, tzw. folder dla każdego uczestnika (gratis) – na nim znajduje się m.in. rachunek sumienia. Foldery są do odebrania w księgarni św. Jerzego w Ełku, sklepie z dewocjonaliami w Suwałkach a także bezpośrednio u mnie podczas pielgrzymki nauczycieli do Studzienicznej 4 października br.

  Wpłaty dokonujemy w Wydziale Katechetycznym, księgarni lub na konto:

   

  Ełcka Kuria Diecezjalna

  Pl. Katedralny 1

  19-300 Ełk

  Konto BGŻ SA O/EłK

  64 2030 0045 1110 0000 0075 2740

  z dopiskiem Pielgrzymka Maturzystów

  Program Pielgrzymki:

  Sala Ojca Kordeckiego

  16.45 - Powitanie - Zespół Effata

  (Dekanaty Augustów, Lipsk, Rajgród, Suwałki, Sejny, Filipów)

  17.00 -„Pogadajmy o życiu i miłości...” Spotkanie z Piotrem Kowalewskim

  (Ełk, Giżycko, Mikołajki, Biała Piska, Pisz, Olecko, Węgorzewo, Gołdap)

  18.15 -„Pogadajmy o życiu i miłości...” Spotkanie z Piotrem Kowalewskim

  19.15 – Występ  zespołu EFFATA - WSD Ełk

  Kaplica Cudownego Obrazu

  21.00 - Apel Jasnogórski

  Wały Jasnogórskie

  21.30 Droga Krzyżowa

  Bazylika

  22.30 Różanieci przygotowanie do Mszy św.

  23.00 - Uroczysta Msza Święta - Ks. Bp Jerzy Mazur

   

  W oczekiwaniu na wspólne spotkanie u stóp Matki Bożej Królowej Polski serdecznie wszystkich pozdrawiam.

   

 • „Profilaktyka zintegrowana w kształtowaniu charakteru i zapobieganiu ryzykownym zachowaniom młodzieży”

  Zaproszenie na konferencję:

  bp 

  „Profilaktyka zintegrowana w kształtowaniu charakteru i zapobieganiu ryzykownym zachowaniom młodzieży”

   

  Patronat Honorowy na konferencją objął: J.E. ks. Biskup Romuald Kamiński

   

   

  Adresaci: przedstawiciele władz samorządowych, Rada Rodziny, dyrektorzy, pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele konsultanci, doradcy metodyczni, pracownicy poradni rodzinnych, księża, pracownicy instytucji pomocy rodzinie, rodzice, zainteresowane osoby

   

  Miejsce: Ełckie Centrum Kultury ul. Wojska Polskiego 47

   

  Data:Poniedziałek 28.10.2013

   

  Program:

   

  1000 – 1020 – powitanie, przedstawienie gości.

  Słowo wstępne J.E ks. Bp Romuald Kamiński, Pani Zuzanna Hołubowicz

   

  1020 – 1200 – „Żeby miłość była wolna…”. Współczesne zagrożenia rozwoju człowieka jako osoby i daru. Ks. prof. Tadeusz Guz - Lublin

   

  1200 – 1220 – przerwa – kawa, herbata

   

  1220 – 1400 – Kształtowanie charakteru i zintegrowane działania profilaktyczne w zapobieganiu ryzykownym zachowaniom młodzieży – Państwo Beata i Marcin Mądrzy   

  Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji poprzez wypełnienie zgłoszenia na stronie www.tomasz.elk.pl do dnia 24.10.2013 i odebranie karty zaproszenia w parafii p.w. Św. Tomasza Apostoła w Ełku ul. 11 listopada 28.

  Organizatorzy:

  DIA

 • W SŁUŻBIE WIARY - 20 LAT KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

  sympozjumWydział Teologiczny UKSW w Warszawie, Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży oraz Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej zapraszają księży, osoby konsekrowane oraz świeckich odpowiedzialnych za katechezę i katechizujących w Diecezji Łomżyńskiej na sympozjum: W SŁUŻBIE WIARY - 20 LAT KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Honorowy patronat przyjął J. E. Ks. Bp Janusz Stepnowski. Sympozjum odbędzie się w dniu 5 października (sobota) br., o godz. 10.00 w auli Centrum przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12 A w Łomży.


  W programie sympozjum:
  Godz. 10.00 - Rozpoczęcie sympozjum
  Słowo do zgromadzonych – J.E. Ks. Bp Janusz Stepnowski
  Godz. 10.30 - Katechizm (KKK) podstawą formacji chrześcijańskiej – ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek SJ (Instytut Nauk o Wychowaniu - Ignatianum Kraków).
  Godz. 11.00 - Apologia wiary jako zadanie katechezy – ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik (Dziekan Wydziału Teologii UKSW Warszawa).
  Godz. 11.30 - Katechizm źródłem czy pomocą dla katechezy? – Ks. dr Jarosław Kotowski (Rektor WSD Łomża).
  Godz. 12.00 - Przerwa na kawę
  Godz. 12.30 - Nie tylko język narzędziem poznania. Wielointeligencja w poznawaniu Boga i człowieka w katechezie szkolnej (założenia metody symultanicznej) – Pani dr Małgorzata Frąckiewicz (Instytut Filologii Polskiej UwB Białystok).
  Godz. 13.00 - Wiara i Misja, fundament i wyzwanie – o. Luca Bovio, (Sekretarz Krajowy Papieskiej Unii Misyjnej).
  Godz. 13.30 - Między sms-em, katechizmem a kościelną nowomową. Jakim językiem mówić młodym o Bogu? Panel dyskusyjny z udziałem Prelegentów, prowadzący ks. dr Dariusz Tułowiecki (UPJPII Kraków).

  Zakończenie sympozjum przewidywane jest o godz. 14.00.

  Sympozjum będzie próbą podsumowania dwudziestu lat obecności Katechizmu Kościoła Katolickiego, jako istotnego źródła wiary w służbie katechezy szkolnej. Przypominamy, że sympozjum jest jednym z punktów formacji permanentnej katechetów, dlatego obecność wszystkich uczących religii jest obowiązkowa.


  Ks. kan. Wojciech Turowski
  Przewodniczący Wydziału
  Nauczania i Wychowania Katolickiego

 • XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej 2013/14 Bydgoszcz

  otkbydgoszczSznowni Katecheci,

  bardzo proszę o zgłaszanie swoich uczniów, którzy zechcą wziąć udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej BYDGOSZCZ 2013-14, do Wydziału Katechetycznego.

  Proszę to uczynić jak najszybciej, nie później jednak niż do 15 października 2013 r.

  W załączniku przesyłam informacje dotyczące tej olimpiady.

  Zgłoszonym placówkom zostaną wysłane zestawy testów do przeprowadzenia etapu szkolnego.

  do pobrania: Olimpiada Teologii Katolickiej BYDGOSZCZ 2013/14