Wydział Katechetyczny

Ełckiej Kurii Diecezjalnej

Pielgrzymka Maturzystów 2014

mbDrodzy Katecheci,

Już 10 października kolejna pielgrzymka maturzystów do duchowej stolicy Polski – Jasnej Góry. Bardzo proszę, aby ten czas, wspólnie z młodzieżą,  przeżyć na medytacji, skupieniu i modlitwie. Zachęćmy uczniów do sakramentu pokuty, nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Proszę, abyśmy nie opuszczali spotkania z zaproszonym prelegentem. W tym roku Państwo Justyna i Piotr Kowalewscy podejmą zagadnienie miłości. Przygotowując się do tematu uświadomili sobie, że „być kochanym bezwarunkowo i za darmo przez rodziców, chłopaka, dziewczynę, męża, żonę, ... Boga! To najgłębsza tęsknota serca każdego człowieka na ziemi i to  decyduje o powodzeniu całego życia”.  Pan Piotr, to znany aktor i reżyser. Na jego spektaklach w Ełku sala zawsze jest wypełniona. Podczas jednego z sezonów sprzedano ponad 20 tys. biletów. Wielokrotnie pokazał, że problemy życiowe potrafi przedstawić w  ciekawej i dającej dużo do myślenia formie. Więcej o nim znajdziemy na folderze.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim oraz uroczystej Mszy Świętej sprawowanej za wszystkich maturzystów przez J.E. Ks. Bp. Jerzego Mazura.

Program rozpoczniemy o godz. 16.45 (Uczniowie z dekanatów ze wschodniej części diecezji, natomiast młodzież z zachodniej części diecezji tzw. warmińskiej, rozpoczyna swój program od 18.15 – oczywiście można uczestniczyć także z drugą  grupą) w auli o. Kordeckiego (vis-à-vis wejścia do Kaplicy Cudownego Obrazu) a zakończymy mszą św. około godz. 23.00.

1. Bardzo proszę, aby w planie podróży uwzględnić 9 godzinny - obowiązkowy postój autokaru. Można przyjechać wcześniej i zwiedzić „skarby” Jasnej Góry.

2. Zachęcam, aby każdy uczestnik zabrał ze sobą małą świecę, lub lampion, która będzie potrzebna podczas Drogi Krzyżowej.

3. Ze względu na zimne wieczory proszę przypomnieć uczniom o ciepłych, najlepiej zimowych kurtkach i „małych” kanapkach. Sklepów spożywczych w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry nie ma, natomiast bar – herbaciarnia Claromontana będzie czynny przynajmniej do 19.00, a może i dłużej (obok parkingu autokarowego).

4. Bardzo serdecznie proszę, aby wszyscy kapłani gorliwie posługiwali w konfesjonałach już po konferencji dla I grupy (w Kaplicy  i Wieczerniku proszę wymieniać się co jakiś czas).  Spowiadamy w Kaplicy Cudownego Obrazu - 6 konfesjonałów, Wieczerniku – 13,   Kaplicy Sakramentu Pokuty /znajduje się ona w dawnej Sali Maryjnej, usytuowanej tuż przy bramie wejściowej na Jasną Górę i na wprost wejścia do bazyliki - spowiadać tam będą także paulini) - oraz zwyczajem lat wcześniejszych na dziedzińcu Jasnej Góry. Proszę zabrać ze sobą fioletowe stuły

5. „Pakiety maturzystów” zamawiamy w księgarni św. Jerzego w Ełku (tel. 87/ 621 68 37), odebrać je można w Ełku lub w Suwałkach w sklepie: „Ceremonia”, ul. Piłsudskiego 2, (obok kościoła św. Aleksandra, Tel. 503 641 622)

6. Grupy pielgrzymkowe, które rezygnują z pakietów proszę o ofiarę na częściowe pokrycie kosztów pielgrzymki w kwocie 3 zł. od uczestnika.

Wpłaty dokonujemy w Wydziale, Księgarni lub na konto:

Ełcka Kuria Diecezjalna

Pl. Katedralny 1

19-300 Ełk

Konto BGŻ SA O/EłK

64 2030 0045 1110 0000 0075 2740

z dopiskiem Pielgrzymka Maturzystów

 7. Proszę także odebrać program pielgrzymki, tzw. folder dla każdego uczestnika (gratis) – na nim znajduje się m.in. rachunek sumienia. Foldery są do odebrania w księgarni św. Jerzego w Ełku, sklepie z dewocjonaliami w Suwałkach a także bezpośrednio u mnie podczas pielgrzymki nauczycieli do Studzienicznej 4 października br.

Wpłaty dokonujemy w Wydziale Katechetycznym, księgarni lub na konto:

 

Ełcka Kuria Diecezjalna

Pl. Katedralny 1

19-300 Ełk

Konto BGŻ SA O/EłK

64 2030 0045 1110 0000 0075 2740

z dopiskiem Pielgrzymka Maturzystów

Program Pielgrzymki:

Sala Ojca Kordeckiego

16.45 - Powitanie - Zespół Effata

(Dekanaty Augustów, Lipsk, Rajgród, Suwałki, Sejny, Filipów)

17.00 -„Pogadajmy o życiu i miłości...” Spotkanie z Piotrem Kowalewskim

(Ełk, Giżycko, Mikołajki, Biała Piska, Pisz, Olecko, Węgorzewo, Gołdap)

18.15 -„Pogadajmy o życiu i miłości...” Spotkanie z Piotrem Kowalewskim

19.15 – Występ  zespołu EFFATA - WSD Ełk

Kaplica Cudownego Obrazu

21.00 - Apel Jasnogórski

Wały Jasnogórskie

21.30 Droga Krzyżowa

Bazylika

22.30 Różanieci przygotowanie do Mszy św.

23.00 - Uroczysta Msza Święta - Ks. Bp Jerzy Mazur

 

W oczekiwaniu na wspólne spotkanie u stóp Matki Bożej Królowej Polski serdecznie wszystkich pozdrawiam.